متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : شبیه سازی فرایند بازیابی ضایعات روغن های خودرو به روش استخراج با حلال پروپان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصیلات تكمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد
مهندسی شیمی – مهندسی فرایند
عنوان :
شبیه سازی فرایند بازیابی ضایعات روغنهای خودرو به روش استخراج با حلال پروپان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
روغن ها ی روانكاركاربرد وسیعی برای كاهش اصطكاك وفرسایش بوسیله دخالت یک فیلمی از مواد بین سطح مالش دهنده روغن كاری را دارند. معمولاً روغن های روانكارشامل دو ماده هستند كه هم روغن پایه وهم ماده افزودنی شیمیایی دارند. با افزودن مواد افزودنی شیمیایی خاص، خواص روغن روانكار بالا برده می شود و سرعت تغییرات نامطلوب اتفاق افتاده در خلال عملیات كاهش می یابد. در نتیجه، دفع نادرست روغن كاركرده می تواند تهدیدی برای سلامت انسان ها ومحیط باشد.
با این وجود روغن روانكاركاركرده تبخیر نمی شود وكمتر از بین می روند. بنابراین نیاز است كه قبل از اینكه انها به محیط تخلیه شوند یک تصیفه مناسب انجام شود. اخیراً یک افزایش تمایل برای كاربرد فرایند تصفیه مجدد روغن های روانكاركاركرده بعنوان پایه تصفیه مجدد درسراسر جهان پیدا شده است.
فرایند تصفیه مجدد روغن های روانكاركاركرده بوسیله تماس روغن كاركرده در یک برج استخراج همراه یک هیدروكربن سبك بعنوان حلال برای مثال پروپان انجام می گیرد كه حاصل ان یک ماده اكستراكت ورافینت می باشد. حلال ازاكستراكت ورافینت دفع می شود
و بازیافت می گردد و هیدرو كربنهای نامطلوب ازروغن پایه جدا می شود.
موضوع عمده دراین مطالعه مدل و شبیه سازی یک روغن كاركرده درفرایند تصفیه مجدد بوسیله قرارداد فرایند شبیه سازی می باشد. یک مدل فرایند كه با نتایج آزمایشگاهی توسعه می یابد تطبیق داده می شود وبعداً یک مقیاس صنعتی ازمدل فرایند تصفیه مجدد ساخته می شود.
این مدل شبیه ساز با موفقیت هدف واقعی برای فرایند تصفیه مجدد را ارائه می دهند و می تواند  بعنوان یک پایه مطالعاتی برای مقیاس صنعتی فرایند تصفیه مجدد بكار برده شود.
نهایتاً مركز و تمركز این مطالعه و موضوع روز میزان آنالیز حساسیت هست كه برای بهینه شرایط عملیاتی برای سیستم تبخیر حلال در فرایند تصفیه مجدد روشن می سازد.
مقدمه:
مقدمه ای بر روانكاری و روانكارها
1- روانکاوی
روانكاری علم تسهیل حركت نسبی سطوح در تماس با یكدیگر است. این علم به عنوان یكی از رشته های بسیار مهم در علم مهندسی شناخته می شود، به طور ی كه موفقیت بسیاری از طرح های صنعتی در گرو آگاهی از این دانش فنی خواهد بود. امروزه توسعه صنعت روانكار یک بخش مهم از توسعه صنایع ماشینی و صنایع مربوط به آن شده است. علاوه بر این، با مطرح شدن بحث های جدیدی چون بهینه سازی مصرف و حفظ منابع تجدیدناپذیر و همچنین رعایت الزامات زیست محیطی، مطالعه بر روی روانكارها جایگاه خاصی را پیدا كرده است. برای جلوگیری از فرسایش و از كارافتادگی زودرس ماشین آلات صنعتی و همچنین دسترسی به بیشترین بازده مكانیكی در حداقل زمان برنامه روانكاری مناسب جزء مهمترین شرایط مورد نیاز خواهد بود. در قرن حاضر برنامه روانكاری مناسب، یک برنامه روانكاری پایدار است كه شاید با كمی تعاریف روانكاری قدیمی متفاوت باشد.
نوع روانكار، مقدار زمان و مكان مناسب، چهار عامل مهم در عمل روانكاری هستند كه امروزه برای یک روانكاری موفق علاوه بر آن ها باید هزینه های نگهداری، تعمیرات، عملیات (هزینه سوخت، استهلاك، و رعایت قوانین و الزامات زیست محیطی را نیز در نظر گرفت. آمار نشان می دهد تنها با یک افزایش 1 یا 2 درصدی در هزینه برای یک روانكاری بهتر می توان حدود 15% از هزینه های اضافی یک خودرو را كاهش داد. ضمن اینكه استفاده از یک روانكار مناسب فاصله زمانی تعویض روغن برای یک خودرو را زیاد می كند كه این مسئله به حفظ محیط زیست و در نهایت حفظ منابع تجدید ناپذیر نیز كمك می كند و لذا این مسئله خود بیانگر اهمیت دانش فنی روانكارهاست.
به طور كلی به لایه های گاز، مایع و یا جامد كه میان دو سطح قرار می گیرد و یک نواختی حركات یک سطح بر روی دی گری را بهبود می بخشند و از ایجاد آسیب بر روی سطوح جلوگیری می كنند، روانكار گویند.
روانكارها كاربردهای بسیار مهمی در موتورهای احتراق داخلی، وسایل نقلیه، چرخدنده های صنعتی، كمیرسورها، توربین ها سیستم های هیدرولیک و… دارند. 90% از روانكارهای مصرفی را روغن های روانكار تشكیل می دهند كه در بین آن ها روغن های خودرو بیشترین مصرف را دارند. در حال حاضر بیش از 1700 تولید كننده روانكار در سراسر جهان وجود دارند كه حدود 200 شركت به صورت جانبی و در كنار تولیدات دیگر، تولید می كنند و حدود 1500 شركت به طور اختصاصی به تولید روانكار پرداخته اند. بیش از 60% از روانكارهای مصرفی در سراسر دنیا توسط این شركت تولید می شود. در جدول 1-1 نام 16 شركت از بزرگترین روانكارها در دنیا و در جدول 2-1 نیز نام بزرگترین تولید كنندگان روانكارهای صنعتی آمده است.
تعداد صفحه : 147
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       parsavahedi.t@gmail.com

[add_to_cart id=144036]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی شیمی