دانلود پایان نامه

یزیولوژیکی آنان باشد و مدت دوره بازیا­فت کافی نباشد، ممکن است به عوارضی از قبیل خستگی مزمن و بـیماری سندرم بیش ­تـمرینی دچار ­شوند، درنهایت بر کیفیت و کمیت اجرای مهارت­ها وتوانایی بدن آنها اثر منفی می­گذارد، سیستم­ایمنی نیز تحت تاثیر بیش­تمرینی قرار می­گیرد. تمرینات ورزشی به طور مستقیم و غیرمستقیم، عملکرد و توزیع
سلول­های ­سفید گردش خون را تحت تأثیر قرار می­دهند. انواع تمرین­ها با شدت­ متفاوت اثر­های زودگذر و پایداری را بر سیستم ایمنی بدن می­گذارد. با وجود نتایج متناقض، اکثر محققان معتقدند که تمرین­های سبک موجب افزایش کوتاه­ مدت فعالیت گلبول­های سفید می­شود، درحالیکه تمرین­های شدید، فعالیت گلبولهای سفید را تضعیف می­­کند (پین، 1994).

چنـانچه حجم و شدت تمرین­ها زیاد باشد و دوره بازیافت کافی نباشد و ورزشکار دچار سندرم بیش تمرینی شود، علاوه بر تأثیر گذاردن بر بسیاری از متغیرهای فیزیولوژیکی مثل هورمون­ها، آنزیم­ها، ضربان­قلب­استراحت و فشارخون، بیش­تمرینی ممکن است که باعث کاهش گلبول­های­ سفید ­­_ لکوسیت­ها _ شود و عملکرد آنان را تحت تأثیر قرار دهد. تحقیقات اخیر نشان می­دهد که تمرین با شدت متوسط برای سیستم­ایمنی مفید اسـت، ولی برنامه ­های تمرینی شدیـد بسیاری از ورزشکاران نخبه ممکن است به سیستم­ ایمنی آنها صدمه وارد آورد و بدین وسیله سبب افزایش بروز عفونت گردد (نیمن،1990. پیترز،1983. هلس،1997).

تعدادی از ورزشکاران نخبه دچار عفونت­های غیر معمولی­اند که عموما” با نقص در سیستم ایمنی همراه است، تحقیقات نشان می دهد که بعد از یک­ جلسه تمرین خسته ­­کننده سیستم ­ایمنی به طور موقت تحت تأثیر قرار می­گیرد و این مورد با تغییرات چشم­گیر که چندین ساعت طول می­کشد در ورزشکاران و غیر­ورزشکاران دیده شده است. ظاهرا” اثرهای مشابهی در هر بار تمرین سخت و طولانی پیش می­آید. بنابراین این افراد به طور مکرر سیستم ­ایمنی خود را چند ساعت در ایام هفته تحت تأثیر قرار می­دهند. بدین ترتیب، کاهش در عملکرد گلبول­های سفید سبب می­شود که سیستم ایمنی ورزشکارانی که تمرین سخت و  ولانی می­کنند کمتر قادر به تشخیص و پاسخ به مواد عفونت­ زا، به ویژه ویروسها، در این دوره باشد که سبب بروز عفونت می­شود و ورزشکار نمی­تواند فصل­ تمرینی خود را به پایان برساند و در اجرای او اختلال ایجاد می­گردد (لیند،1987. فیدس­گرالد،1991).

اختلاف در یافته­ ها ممکن است به تفاوت­های موجود در سن، جنس، سطح ­آمادگی­ جسمانی اولیه افراد شرکت کننده، شدت و مدت برنامه تمرینی به­کار برده شده و تفاوت در روشهای آزمایشگاهی به ­کار گرفته شده مربوط باشد، در هر حال با توجه به نوع و شدت و مدت­ تمرین، این نکته که آیا فعالیت­های بدنی تا مرحله بیش ­تمرینی، چه تأثیری بر روی سیستم ­ایمنی می­تواند داشته باشد محقق را بر آن داشت که تأثیر سه روش بیش ­تمرینی را بر روی برخی از متغیرهای سیستم­ ایمنی بررسی نماید.

ضرورت و اهمیت تحقیق

فعالیت های بدنی مستمر نقش ارزنده ­ای در حفظ سلامت و تندرستی انسان دارد. اما گاهی فعالیت­ های ورزشی با صدمات و ضایعات بدنی همراه است که بعضاً ممکن است موجب از دست رفتن تندرستی ورزشکار و در برخی موارد ورزشکار را برای همیشه به تر­ک فعالیت های ورزشی وادارد (خالدان، 1379).

مربیان و پزشکان تیم­های ورزشی می خواهند سلا­متی ورزشکارانشان را در طول مسابقات و تمرینات حفظ نمایند. آنان از دیر باز معتقدند که ورزشکاران، مستعد ابتلاء به عفونت مجاری تنفسی فوقانی در طول دوره ­های تمرینی و بعد از رقابت­های بزرگ می باشند، بعضی بیماری­ها اثرات متفاوتی در توانایی ورزشکار در طول تمرین و مسابقه گذاشته و ممکن است با ادامه مسابقه و تمرین سلامت ورزشکار به خطر بیافتد. در اثر فعالیت ­بدنی فرد تحت تأثیر استرس جسمانی و روانی قرار میگیرد که موجب تغییر هورمونی، ایمنی و روانی می­شود(مکینون،1997).

لذا بررسی تعاملات موجود بین دستگاه­ ها و تغییرات آنها متعاقب فعالیت­های بدنی نه تنها برای حفظ سلامتی ورزشکاران بلکه از‌دیدگاه بهبود سلامتی عمومی افراد جامعه می­تواند مفید باشد با توجه به اینکه موضوع تحقیق حاضرمربوط به سیستم ایمنی بدن است و محیط عمل آن در خون است، احتمالاً در اثر حرکت و فعالیت این سیستم نیز دچار تحولات بارزی می­شود. درصد تحقیقات صورت گرفته در این زمینه مخصوصاً بیش تمرینی محدود و نتایج آن قادر به پاسخ گویی سوالات بی شمار موجود نیست واز طرفی اختلافات کمی و کیفی بالایی بین تحقیقات خارجی و داخلی وجود دارد، لذا با توجه به اهمیت و نقش سیستم ­ایمنی بدن همواره باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد تا تأثیرات حرکت بر این سیستم تعیین شود و تغییرات حاصل از آن مشخص گردد. اگر تمرین و فعالیت را به عنوان محرکی بدانیم که سیستم­ایمنی را تحت تأثیر قرار می­ دهد، باید بدانیم که کدام­یک از تمرینات، با چه شدت و مدتی این سیستم را تحت تأثیر قرار می­دهد. بحثه ایی از این قبیل که چه نوع فعالیت­ بدنی با چه میزان و شدتی، سلامتی بدن را تضمین می­کند در میان محققین مطرح است، که فعالیتهای بدنی منظم باعث کارکرد بهینه سیستم ­ایمنی بدن می شود؟ فعالیت­های بدنی مختلف اثرات متفاوتی روی این سیستم می گذارند؟ یک نوع فعالیت­ بدنی نسبت به نوع دیگر اثرات مطلوب یا نا­مطلوبی­ روی سیستم ­ایمنی اعمال می­کند؟ واز این گونه سوالات بسیار زیادی وجود دارد که با توجه به تحقیقات صورت گرفته جواب قانع کننده ای برای آنها نمی توان یافت. عدم توجه به اصول زیر بنایی تمرینات نیز موجب بروز مشکلات و حوادثی خواهد شد، اهمیت دیگر تحقیق را می­توان وجود تعداد زیادی از نوجوانان و حتی بزرگسالان مشتاق به انجام هنرهای رزمی بویژه کاراته و عدم اجرای این چنین تحقیقات در کشورمان بشمار آورد.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: بررسی ارتباط بین سبک هویت و وضعیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان- قسمت 2

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 83

قیمت : 14700 تومان

 

 

***

—-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دانلود پایان نامه