دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

1-  کلیات

1-1 – طرح پژوهش

1-1-1- اظهار مسأله

از نظر لغوی ، رشوه اسم مصدر و اصطلاحاً ناقص واوی به معنای کود و خاشاک یا طناب می باشد. «رشا» از مصدر «یرشی» به معنای رشوه دادن و «ارتشاء» مصدر ثلاثی مزید از باب افتعال به معنای رشوه گرفتن یا قبول کردن رشوه می باشد. اسم فاعل آن در باب ثلاثی مجرد، «راشی» و در باب افتعال، «مرتشی» می باشد. (المنجد ، 1377، ص680 ).

وجه تسمیه رشوه به کود این می باشد کشاورز با دادن کود به زمین آن را برای زراعت و باروری آماده می کند و در مقام مقایسه ، راشی مانند کشاورز با دادن «مال الرشا» نظر مرتشی را به خود جلب می کند تا خواسته او را انجام دهد. وجه تسمیه رشوه به طناب ، آن می باشد که ریسمان را برای بیرون آوردن آب از چاه به دلو     می بندند و در این جا راشی برای رسیدن به مقصود خود از طریق مرتشی طناب (رشا) را به او می بندد و اورا در اختیار خود درمی آورد. (جابری عربلو ، 1363).

ودر مجمع البحرین درتعریف رشوه آمده می باشد: « الرشوه ما یعطیه الشخص الحاکم و غیره لیحکم له أو یحمله علی ما یرید و الرشوه قل ما تستعمل إلا فیما یتوصل به إلی إبطال حق أو تمشیۀ باطل.»                         یعنی رشوه چیزی می باشد که شخص آن را به حاکم یا غیر او می دهد تا به نفع او حکم کند یا او را بر آن چیز که می خواهد وادار سازد. رشوه به کار برده نمی گردد مگر در آنجا که به وسیله آن ابطال حق یا رسیدن به باطل دسترسی حاصل گردد.(طریحی، 1416، ج1،ص184) .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی تطبیقی رسمی سازی اسناد الکترونیکی - پایانامه کارشناسی ارشد

در کتاب صاحب جواهر آمده می باشد : « الوصله الی الحاجه بالمصانعه » یعنی رشوه چیزی می باشد برای رسیدن به مقصد از راه زد و بند. (نجفی، بی تا،ج22، ص146).

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق