دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی ساز و کارهای کنترل نقض قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

___________________________________________

17-حقوق اساسی و ساختار حکومت-دکتر قاسم شعبانی-نشر اطلاعات-1389-تهران

نوع دیگر، نظارت نهادینه که توسط نهاد خاصّى اِعمال مى‏گردد و پشتوانه «حقوقى» دارد.

مهم ترین وظیفه خبرگان، انتخاب رهبر می باشد و وظیفه اصلی آن، نظارت بر عملکرد ولی فقیه، چراکه انجام این وظیفه وقت و اهتمام بیشتری می طلبد و به نظر می رسد این نگاه، باعث گردد در بعد نظارتی، این وظیفه مجلس خبرگان جدی گرفته نشود، چراکه اعمال این نظارت با جلسات یک ساله پیشین و شش ماهه فعلی، امکان پذیر نیست و برای این کار، خبرگان باید بستر هایی را ایجاد کنند که امکان مشارکت همه طبقات اجتماعی در فرایند نظارت فراهم گردد.

اعضای خبرگان، نماینده همه مردمند و نه تنها نماینده طبقه فقها; بنابراین، علاوه بر این که همه اقشار جامعه باید در جریان اقدامات قرار گیرند و همچنین با ایجاد ساز و کار مناسب، با مشارکت همه نخبگان و نه تنها فقها در کمیسیون های تخصصی مجلس، امکان نظارت کارشناسی جامع بر عملکرد رهبری فراهم گردد – هرچند اعضای خبرگان منحصرا باید مجتهد باشند نیز محل بحث می باشد و حضور خبرگان و نخبگان غیر فقیه در مجلس خبرگان با قانون اساسی تعارضی ندارد – حتی به نظر بنده میتوان با تاسیس کمیسیون مشورتی در ذیل مجلس خبرگان، از نظریات کارشناسان بهره گیری کرد.

درمورد نظارت بر رهبری، نیز دو دیدگاه هست; دیدگاه نخست، نظارت بررهبری را صرفا نظارت بر عملکرد شخص رهبری می داند.

به این معنا که فرضا عملکرد رهبری در انتصاب مسئولان قابل نظارت می باشد، اما عملکرد منصوبان رهبر، خارج از حیطه نظارت خبرگان می باشد.دیدگاه دوم، نظارت برآیند کلی عملکرد دستگاه می باشد.مثلا درمورد دستگاه قضایی، که رئیس این دستگاه توسط رهبری منصوب می گردد، مجلس خبرگان به صورت جزیی و پرونده ای بر عملکرد این دستگاه نظارت نمی کند، بلکه اگر برآیند عملکرد دستگاه قضایی به گونه ای بود که در افکار عمومی، ناعادلانه و نامدبرانه جلوه می نمود و به وجهه رهبری خدشه وارد می کرد، این در حوزه نظارتی مجلس خبرگان قرار می گیرد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایانامه کارشناسی ارشد در رابطه با : بررسی تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

حال در اینجا این سوال مطرح میگردد که آیا تأثیر مجلس خبرگان به دو وظیفه انتخابات و نظارت بر عملکرد رهبر منحصر می باشد، یا آن که دارای ارتباط تعاملی با رهبری می باشد؟

البته خبرگان، علاوه بر تأثیر انتخاباتی و نظارتی، می تواند تأثیر دیگری در زمینه رهبری داشته باشند و آن، تأثیر مشورتی برای تقویت نهاد رهبری می باشد که اگر در فرایند عملکرد رهبری، نقصی دیده گردد که قابل رفع باشد، مجلس خبرگان، می تواند با ارایه پیشنهاد و مشورت به رهبری، در جهت تقویت عملکرد رهبری حرکت کند.

تشخیص ناتوانى رهبر از انجام وظایف قانونى خود یا فقدان یکى از شرایط  بر عهده مجلس خبرگان می باشد. زیرا خبرگان مسئولیت «عزل رهبر» را بر عهده دارد – نص صریح اصل یک‏صدویازدهم قانون‏اساسى – پس لازمه آن نظارت بر توانایى رهبرى و استمرار شرایط آن می باشد.

 مطالعه تطبیقی ساز و کارهای کنترل نقض قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

پایان نامه ارشد رشته حقوق: مطالعه تطبیقی ساز و کارهای کنترل نقض قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق