متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی گرایش فرآیند


با عنوان :بررسی فرآیندهای خالص سازی گاز طبیعی


در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید


و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.دانشگاه آزاد اسلامی


واحد تهران جنوب


دانشکده تحصیلات تکمیلی


سمینار برای درجه کارشناسی ارشد


مهندسی شیمی – فرآیند


عنوان :


بررسی فرآیندهای خالص سازی گاز طبیعی


برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود


تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:

در این تحیقی به بحث و بررسی پیرامون فرآیندهای خالص سازی گاز طبیعی و آماده سازی آن به منظور تأمین خصوصیات مطلوب جهت استفاده ها تجاری ، فروش ، خانگی و استفاده بی خطر از آن می باشد. قدف از طراحی و نصب واحدهای خالص سازی گاز، جداسازی برخی ترکیبات مانند: گازهای اسیدی، آب، هیدروکربن های سنگین، به منظور تولید گاز با مشخصه های معین و مطلوب جهت مصارف و هم چنین ملاحظات خطوط لوله می باشد. نوع ترکیبات جدا شونده و میزان جداسازی به موارد مصرف و خوراک لازم برای واحدهای پایین دستی بستگی دارد. بدیهی است همانند هر فعالیت صنعتی و تجاری، عملکرد واحدهای خالص سازی را نیز باید با حساب (هزینه – فاینده) برای تولید محصول بررسی کرد. کاکرد بهینه واحدهای خالص سازی به طراحی و بهره برداری مناسب بستگی دارد. در این تحقیق سعی شده است علاوه بر آشنایی با اصول و مبانی خالص سازی مسائل و مشکلات واحدهای خاصل سازی نیز مورد توجه قرار گرفته و براساس اصول حاکم برفرآیندهای خالص سازی منابع علمی و تجارب عملیاتی نقطه نظراتی نیز ارائه گردد.


مقدمه:

با رشد روزافزون صنایع در دنیا به ویژه در کشورهای صنعتی و نیاز شدید به انرژی، اغلب کشورها به دلایل مختلفی از جمله فراوانی و پراکندگی میادین گاز طبیعی در جهان، هزینه کمتر استخراج، قیمت مناسب و قابلیت رقابت آن با سایر منابع انرژی (با توجه به ارزش حرارتی آن)، آلایندگی کمتر محیط زیست در قیاس با سایر سوختهای فسیلی و نیز به دلیل روند سریع کاهش ذخائر سوختهای فسیلی درصدد جانشینی گاز طبیعی با سایر منابع انرژی و سوخت های فسیلی از جمله نفت برآمدند. اما این منبع انرژی با توجه به اهمیت آن دارای ناخالصی هایی نیز می باشد. ترکیبات گوگردی که در گاز طبیعی، نفت خام و یا محصولات گرانیک یافت می شوند، اصولاً بصورت گوگرد عنصری، هیدروژن سولفید، مر کاپتان ها  (تیول ها) سولفید با زنجیره باز (آلیفاتیک) یا آلن سولفیدها و سولفیدهای آروماتیکف دی سولفیدها، سولفیدهای حلقوی اشباع و تیفون ها می باشند. نوع ترکیب گوگرد براساس اینکه مربوط به کدامیک از مناع گاز طبیعی یا نفت خام باشد، متفاوت است. علاوه بر ترکیبات گوگردی و دی اکسید کربن، همراه گاز طبیعی مقداری آب وجود دارد. این آب همراه یا در حین استخراج و یا در حین عملیات شیرین سازی به گاز طبیعی اضافه شده است. اگر از گاز طبیعی نم زدائی صورت نگیرد و آب همراه آن جداسازی نشود موجب تشکیل هیدرات و یخ زدگی در خطوط لوله گاز طبیعی می شود. با توجه به مطالب گفته شده خاصل سازی و نم زدائی از گاز طبیعی به دلیل وجود مواد سمی مانند ترکیبات گوگردی و دی اکسید کربن و همچنین تشکیل هیدرات در اثر وجود آب همراه گاز طبیعی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و بررسی آن جهت آشنایی بیشتر با فرایندهای خالص سازی گاز طبیعی قابل توجه است.


تعداد صفحه :128
قیمت : 14700 تومان
***

—-


پشتیبانی سایت :        ****       asa.goharii@gmail.com

]]>

Written by 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *