دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

نظر دارد، می تواند بهترین عامل برای جلوگیری از بنای رشوه باشد. که مهم ترین ویژگیهای کارگزاران دولتی عبارتند از : امانت، راستی، پاکدامنی.کوشش دولت بایستی بر آن باشد تا افراد مناسب را در جایگاههای مناسب به کار گمارد و این خود یکی از عوامل مهمی می باشد که در ریشه کن کردن رشوه مؤثر می باشد و بایستی همواره به یاد داشته باشد که اگر دستگاه دولت پاک و صالح گردد ، مردم هم پاک و صالح خواهند گردید ( عبدالرحمان ، بی تا، ص43).

خداوند در داستان یوسف (ع) از زبان آن حضرت نقل می کند که خطاب به فرمانروای مصر گفت : « قال اجعلنی علی خزائن الأرض إنی حفیظ علیم». یوسف گفت : مرا بر گنجینه های زمین بگمار که من امین و آگاهم. ( یوسف/،55)

در این اظهار چنانچه می بینیم یوسف برای خود دو صفت ذکر می کند : اوّل: حفاظت و امانت و دوّم: داشتن علم و اطلاع در مسائل مالی. ( حمد عبدالرحمان، بی تا، ص48 ).

 

 

 

1-2-11- آیا جامعه ظرفیت اجرای عدالت را دارد؟

سالها پیش مقام معظم رهبری در دیدار با قشرهای مختلفی از مردم شهر مقدس قم ضمن اعلام آن که مفسدان اقتصادی، ثروت و امکاناتی را که بایستی صرف حل مشکل مردم و آبادانی کشور گردد تصاحب می کنند و جلوی پیشرفت کشور را می گیرند صراحتاً فرمود:

” وقتی پول حرام و لقمه حرام در میان مردم و نخبگان و مسوولان رایج گردید فساد اخلاقی نیز جامعه را در برمی گیرد و کشور عملاً به پایگاه دشمن تبدیل می گردد.” (مؤید، 1380، ص2 ).

ایشان در ادامه ضمن تبیین ابعاد فساد فرمودند: فساد یعنی اینکه کسانی با زرنگی و با قانون دانی، با زبان چرب و نرم و چهره های حق به جانب به جان بیت المال بیفتند و کیسه های خود را پر کنند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد: اثر تبلیغات شفاهی بر انتخاب ایران به عنوان مقصد گردشگری

اما بیت المال؛ امیرالمؤمنین (ع) در خطبه 126 نهج البلاغه بیت المال و تقسیم اموال مسلمین را این گونه تعریف می نماید؛ اگر این اموال ملک شخصی خودم بود به طور یکسان تقسیم می نمود تا چه رسد که اینها مال خدا و مربوط به همه مردم می باشد، پس همه مردم در آن حق دارند. (دشتی،1386،خطبۀ126، ص169).

حضرت امیر (ع) در نامه ای به امام حسن (ع) می فرماید: بدترین خوراکیها آن می باشد که از راه حرام تهیه گردد. لقمه های حرام بشر را از رسیدن به هدف متالی باز می دارد و چشمها و گوشها را در مقابل حق و

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق