دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

2- لعن رسول الله (ص) الراشی و المرتشی . این لعنت پیامبر (ص) بر رشوه دهنده و رشوه گیرنده، دلالت بر حرمت خود رشوه می کند. ( طبرسی ،1375 ، ج 3 ، ص 196 ).

3- در خبری که در حدّ استفاضه نقل شده می خوانیم: رشوه کفر به خدای بزرگ می باشد، و یا رشوه شرک به خدای عظیم می باشد. (مقصود کفر و شرک عملی می باشد یعنی گناهش سنگین می باشد یا مقصود شرک و کفر در افعال می باشد که غیر خدا را هم مؤثر بدانیم و به قول قرآن در سوره یوسف : (ومایؤمن اکثر هم بالله الّا و هم مشرکون) ( انصاری ،1411،  ج 1 ، ص 118).

زناکاران و پولِ فروشِ شراب و نبیذ و ریا بعد از آشکار شدنِ حکم آن می باشد؛ امّا رشوه در حکم کفر به خدا و رسولش می باشد.» ( مجلسی دوم، بی تا، ج101، ص273 ).

8- و روی عن النبی صلی الله علیه و آله فی قوله تعالی ” أکالون للسحت” ( سوره مائده/ 42).

قال:« السحت الرشوه فی الحکم. »( راوندی، 1399 ه.ق، ج2، ص26 ).

مفهوم این روایات این می باشد که در همۀ روایات رشوه را کفر به خدا و رسولش می دانند و هم دهنده رشوه و هم گیرنده رشوه و واسطۀ آنها را لعنت کرده می باشد که دلالت بر عظمت و بزرگی گناه رشوه می باشد. که وقتی رشوه به بشر می رسد، به خاطر ارتکاب به چنین گناهی فرد از رحمت خدا دور می گردد و یا مورد لعنت و نفرین او قرار می گیرد. پس می توان همین امر را دلیل تحریم رشوه و در نتیجه دلیلی بر تأکید تحریم آن دانست. ( نگارنده).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایانامه ارشد با موضوع : بررسی تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

 

2-2-3- اجماع

دلیل دیگری که فقها در اثبات حرمت رشوه به آن استناد کرده اند، اجماع فقهای امامیه و بلکه اجماع مسلمانان می باشد اجماع در مرتبه بعد از کتاب و سنت قرار دارد اگر دلیلی ار کتاب و سنت نداشتیم به سراغ اجماع می رویم برای روشن تر شدن مفهوم کلمه اجماع سراغ اصول فقه مرحوم مظفّر می رویم و به ذکر تعریفی در مورد اجماع می پردازیم.

اجماع: هر اتفاق نظری که قول معصوم را کشف کند یا منطبق بر قول معصوم باشد اجماع نام دارد. ( مظفر 1388 ، ج 2 ، ص 177 ).

شیخ اعظم انصاری نیز در مکاسب، ادعای اجماع محقق ثانی در جامع المقاصد (ج4، ص35 ) و شهید ثانی در مسالک الافهام ( ج13، ص419 ) را می پذیرد و فرموده اند: « اتّفق المسلمون علی تحریم الرشوه علی قاضی و العامل » به اجماع مسلمین رشوه حرام می باشد. و اهمیت چنین اجماعی بر کسی پوشیده نیست و

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق