دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

اختصار و نتیجه بحث

با توجّه به این که تفاسیر قرآن از جنبه های مختلفی آیات قرآن را تفسیر و تشریح می کنند، هدف ما از ذکر آنها این می باشد که اگر چه دیدشان نسبت به آیات قرآت متفاوت می باشد، اما در عین حال همۀ آنها در این که آیات مذکور دربارۀ رشوه می باشد، اتفاق نظر دارند؛ مثلاً در اظهار معنای سحت با توجّه به عمومیّت آن که مصادیق متفاوتی دارد و به معنای حرام می باشد، اجمالاً در این که حداقل یکی از معانی آن رشوه می باشد اتفّاق دارند. و از آن جایی که این آیات صفت زشت و ناپسند حرام خواری را از ویژگی های یهودیان ذکر می کند مسلمانان را از این اقدام زشت باز داشته و دستور به اجتناب از آن داده می باشد. پس به طور اختصار از مجموع آیاتی که در این باره ذکر گردید، حرمت رشوه بهره گیری می گردد.

 

2-2-2- سنت (احادیث و روایات)

دومین دلیلی که علما برای اثبات حرمت رشوه از آن یاد می کنند سنّت می باشد و به نظر می رسد یکی از مهمترین علت های برای این امر روایاتی هستند که از پیامبر(ص) نقل شده می باشد و بعضی از این روایات نصّ بر حرمت رشوه اند و چنان صراحت دارند که هیچ گونه احتمال خلاف در آن داده  نمی گردد و جای هیچ گونه شک و شبهه ای باقی نمی گذارد.

از آن جا که شیعه امام را خلف صالح پیامبر و جانشین بر حقّ او می دانند و بر عصمت آنها اتفاق نظر دارند، دایرۀ سنّت را گسترش داده و شامل قول و فعل و تقریر ائمه اطهار می دانند کما اینکه در اصول فقه مظفّر نیز این مطب ذکر گردیده می باشد. ( مظفر، 1388 ، ج 2 ، ص 110 ).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایانامه در رابطه با : بررسی تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

اگر به روایاتی که در این زمینه وارد شده مراجعه کنیم درمی یابیم که آنها به صراحت بر حرمت رشوه دلالت دارند و خود کلمۀ رشوه و مشتقّات آن که در قرآن نیامده، در روایات فراوان ذکر گردیده اند.

و امّا از نظر سنّت: روایات بیشماری بر حرمت رشوه دلالت دارند.

1- از حضرت باقر (ع) که ایشان فرمودند ” انه الکفر بالله العظیم” ( ثانی،1413، ج13،ص419).

چنان که مشهود می باشد در این خبر، کلمۀ کفر در خصوص رشوه وارد می باشد و استعمال این کلمه دلالت بر عظمت و بزرگی گناه داشته و کنایه از شدت حرمت می باشد چنان که در بعضی از گناهان این کلمه به کار رفته مثلاً آمده، کسی که تارک حج باشد، کافر از دنیا می رود و همین معنا در مورد رشوه نیز به کار رفته می باشد.

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق