دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

انتخاب کن، زیرا اخلاق آنان گرامی تر، و آبرویشان محفوظ تر، و طمع ورزی شان کمتر، و آینده نگری آنان بیشتر می باشد. پس روزی فراوان بر آنان ارزانی دار، که با گرفتن حقوق کافی در اصلاح خود بیشتر می کوشند، و با بی نیازی، دست به اموال بیت المال نمی زنند، و اتمام حجتی می باشد بر آنان اگر فرمانت را نپذیرند یا در امانت تو خیانت کنند . سپس رفتار کارگزاران را مطالعه کن، و جاسوسانی راستگو و وفا پیشه بر آنان بگمار، که مراقبت و بازرسی پنهانی تو از کار آنان، سبب امانت داری و مهربانی آنان با رعیّت خواهد بود. و از همکاران نزدیکت سخت مراقبت کن، واگر یکی از آنان دست به خیانتی گشود، و گزارش جاسوسان تو بر آن خیانت، هم داستان بود، بدین گواه بسنده کن و کیفر او را با تنبیه بدنی بده و برسان، و آن چیز که بدست آورده بستان، سپس او را خوار بدار و خیانت کار شمار و طوق بدنامی در گردنش درآر» ( نهج البلاغه ،دشتی1386، نامه 53، ص411).

بعد از اسلام نیز احادیث و روایات بسیاری در ذم این عنصر پلید و شوم، از سوی معصومین عنوان گردید و علما در زمینه آن به تحلیل و مطالعه پرداختند، مرحوم کلینی با نگارش کتاب کافی و بعد از او شیخ صدوق در بعضی از اثار خویش مثل من لا یحضره الفقیه، خصال و عیون اخبارالرضا بعضی از این روایات مثل « اِنَّ السُحتَ هُوَ الرِشوهُ فیِ الحکم» یا “من” آکلِ السُّحتِ، الرِّشوَهُ فیِ الحُکم» یکی از انواع حرامخواری، رشوه خواری قاضی می باشد. ( شیخ صدوق، ج26، ص329 )  را جمع آوری نموده و نقل فرموده اند. بعضی دیگر از جنبه اجتماعی رشوه بسیار بحث شده می باشد. در کل بایستی گفت که ضعف شخصیتی و درست اجتماعی نشدن عامل مؤثری در شکل گیری شخصیت افراد رشوه دهنده و رشوه گیر دارد که این امر بایستی به وسیلۀ آموزش و روش صحیح تعامل با دیگران شناسایی حقوق فردی و منزلت اجتماعی خویش صورت پذیرد، در مقولۀ آموزش یک ارگان بسیار سازنده هست که همانا رسانه ملی می باشد که بایستی با تولید و پخش برنامه های هدفمند و منطقی فرهنگ مذموم شماردن رشوه را در جامعه توسعه بخشد. ( دیباوند ، 1386، ص3)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد : اثر تبلیغات شفاهی بر انتخاب ایران به عنوان مقصد گردشگری

فشارهای اقتصادی در جامعه عامل اصلی رشوه به شمار می رود که این امر شاید بیشترین عامل در کاهش رشوه مؤثر باشد. چگونه می توان از کارمندی که حتی برای کرایۀ تاکسی رفتن به محل کارش هم دچار تشویش و نگرانی می باشد توقع داشت که دست به دریافت های غیرقانونی از دیگران نزند.

از این رو شاید بتوان گفت که یکی از بهترین راهکارهای اقتصادی حل بحران رشوه از منظر اقتصادی علاوه بر کاهش تورم در جامعه اجرای صحیح نظام متناسب پرداخت کارکنان می باشد که عامل مؤثری در رفع تبعیضات و کاهش دریافت رشوه از سوی کارمندان می باشد.

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق