دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

2-4-3- فرق میان هدیه و رشوه

همان گونه که از تعریف هر یک به دست می آید می توان گفت: رشوه چیزی می باشد که در قبال حکم یا انجام کاری، به قاضی یا کارمند داده می گردد، یعنی  رشوه در مقابل حکم قاضی یا اقدام کارمند قرار دارد و نوعی معامله به شمار می رود.

در صورتی که هدیه عبارت می باشد از: چیزی که مجّانی به دیگری داده گردد که موجب دوستی و محبت گردد و در مقابل آن چیزی غیر از ایجاد محبت وجود ندارد اگر چه ممکن می باشد ایجاد مودّت و دوستی برای امر مباح و یا حتّی حرام صورت پذیرد!

و بعضی هم گفته اند : هدیه عطیّه مطلقه می باشد (خمینی، بی تا، ج3، ص257)  یا هدیه رشوه غیرمستقیم می باشد. یعنی هبه ای که راشی به قاضی می دهد تا نزد او محبوب یا مودتش بیشتر گردد تا در موقع صدور حکم به نحو ناخودآگاه یا آگاهانه بر له او رأی دهد یا باذل را با رویۀ استدلال آشنا سازد و از این باب می باشد بیع محاباتی ، اما رشوه به طور مستقیم برای کارسازی ناحق و رسیدن به مقصود قاضی داده                          می گردد.(بیدهندی،1373،ص55 ).

در تفاوت بین هدیه و رشوه شیخ انصاری چنین می گوید :

«فالفرق بینها و بین الرشوه أن الرشوه تبذل لِأجل اصل الحکم و الهدیه تبذل لا یراث الحب المحرک له علی الحکم علی وفق مطلبه فالظاهر حرمتها لِأنها رشوه أو بحکمها بتنقیح المناط».(آشتیانی،1369،ج1،ص40).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تفاوت بین هدیه و رشوه این می باشد که رشوه به خاطر حکم داده می گردد، اما هدیه به مقصود ایجاد حب و مودت در دل قاضی اعطا می گردد تا همین ارتباط دوستی محرک قاضی بر حکم (صدور رأی) مطابق میل و مراد شخص گردد. یعنی رشوه از آغاز برای جلب نظر قاضی داده می گردد تا حکم به نفع راشی صادر کند. در حقیقت رشوه عوض و ثمن حکم می باشد. در رشوه قاضی مجانی حکم نمی کند! اما هدیه نوعی تملک و اهدای مجانی می باشد و مستقیماً در عوض حکم قاضی نیست، بلکه شایق و محرک محبت و لطف می باشد. لطفی که منجر به حکم می گردد. حکمی که به نفع دهنده مال خاتمه پیدا می کند.

به همین دلیل هدیه حرام می باشد. ( آشتیانی، 1369، ج1،ص40).

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق