دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

 

تشویق به قبول کردن هدیّه

“پیامبر خدا (ص) فرمودند: هدیه روزی الهی می باشد به هر که چیزی اهدا گردد بایستی  بپذیرد”.(خوانساری،1383،ص690).

«پیامبر خدا (ص) اگر پاچۀ ( گوسفند) به من هدیه گردد می پذیرم . اگر برای (میل) به آن دعوت شوم، اجابت می کنم ». ( مجلسی اول، 1406، ج7، ص348).

در کتاب القضا تعریف هدیه چنین اظهار شده می باشد:

«هدیه مالی می باشد که به قاضی داده گردد و صاحبش بدین وسیله محبت و دوستی اش را با او ظاهر نموده تا به نفع او حکم کند ». ( آشتیانی، 1369 ه.ق، ج1، ص40 ).

در کتاب القضاء آمده می باشد :

“و اما الهدیه و هی ما یبذله علی وجهه الهبه لیورث الموده الموجبه للحکم له حقا کان او باطلا”.

یعنی: هدیه عبارت می باشد از مالی که شخص به رسم هبه و بخشش به قاضی می دهد تا در ضمیر قاضی نسبت به وی محبت و دوستی ایجاد شده و در نتیجه به نفع او حکم کند. اعم از آن که حکم به حق باشد یا باطل باشد. ( آشتیانی، 1369 ه.ق، ج1، ص39 ).

شیخ انصاری در مکاسب می فرمایند :

اگر مقصود بذل مال آن هم بر وجه هدیه ( نه مقابله) برای قضاء حاجتی از حاجات مباح و مشروع مردم                  ( شخصی می باشد ذی نفوذ و برای هر کس که به ادارات سفارش کند کارش را ، راه می اندازند و او هم متقابلاً به حکم هل جزاء الاحسان الا إلاحسان هدیه ای برای واسطه در نظر می گیرد.)

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایانامه ارشد : بررسی تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

می فرماید : این نوع از اخذ و اعطاء هیچ مانعی ندارد، از قضا روایاتی هم داریم مبنی بر اینکه  مردی به مردی دیگر مبلغی رشوه می دهد تا او منزل و مسکن را تخلیه کند و باذل جای او را اشغال کند، و امام                     می فرماید : لا بأس ، یعنی چنین بذلی بلا مانع می باشد. ( انصاری، 1382، ج2، ص 51)

از مجموع تعاریفی که برای هدیه ذکر گردیده می باشد ملاک تشخیص هدیه از موارد مشابه آن مانند رشوه و … ” ایجاد دوستی و محبّت و یا اظهار آن می باشد ” که در تمام تعاریف مذکور این نکته هست.

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق