دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

آیات و اخبار اینچنین، نشان می دهد که رشوه در ایین مقدس اسلام، نیز حرام مؤکد می باشد و نه تنها اجماع امت بر حرمت آن معتقدند بلکه لسان روایت، رشوه را شرک به خداوند بزرگ و کفر به آفریدگار معرفی                می کند.

2-3-3-  رایش

در مصباح الفقاهه آمده می باشد : «الرائش أی الساعی بینهما یستزید لهذا و یستنقص لذاک» . رایش کسی می باشد که بین رشوه دهنده و رشوه گیرنده کوشش می کند تا مبلغ رشوه را کم یا زیاد کند ». ( خویی، بی تا، ج1، ص274 )

و رایش کسی می باشد که دلّالی و واسطه گری می کند و گاهی نزد قاضی می رود و گه به نزد متهم   می آید تا چیزی از مبلغ به نفع یکطرف بیافزاید، یا بکاهد و در این میان هم چیزی نصیب او گردد. (ابن اثیر،بی تا، ج 2 ، ص 226 ).

القاموس : « الذی یتوسط بین الراشی و المرتشی. و فی الحدیث شریف : « لعن رسول الله صلی الله علیه واله و سلم الراشی و المرتشی و الرائش ؛ یعنی الذی یمشی بینهما.(ابوحبیب،بی تا، ص149).

و یا به عبارتی رایش همان واسطه بین رشوه دهنده و رشوه گیرنده می باشد که به خاطر زشت و قبیح بودن این پدیدۀ ناپسند کوشش در مخفی کردن آن را دارد و نمی توان به طور علنی این کار را انجام دهند افرادی را به عنوان واسطه قرار می دهند تا آنها مشکل افراد را شناسایی و مبلغی را نیز به این فرد واسطه می پردازند و روایاتی که در این زمینه رشوه وارد شده می باشد علاوه بر لعن رشوه دهنده و رشوه گیرنده واسطه بین این دو را نیز مورد لعن قرار داده اند.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایانامه ارشد با عنوان : بررسی تطبیقی ساز و کارهای کنترل نقض قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه

 

2-3-4-  مال الرشوه

مال رشوه چیزی می باشد که راشی در برابر درخواستش به مرتشی می دهد و ممکن می باشد این مال رشوه، وجه نقد و یا اموال منقول یا غیر منقول و یا … باشد که راشی می پردازد و مالی می باشد که برای قضاوت به ناحق اخذ می گردد. و یا مال رشوه مالی می باشد که شخص آن را به حاکم شرع یا به فرد دیگری که واسطه می باشد             «پیامبر خدا (ص) به همدیگر هدیه بدهید ؛ زیرا هدیه ؛ دوستی و محبت را افزایش ، و کینه ها را از سینه ها بیرون کند ».

تشویق به هدیه دادن ( الحُّب علی الهدیّه )

« پیامبر خدا (ص) عیادت کن (حتی) کسی را که تو را عیادت نکند و هدیه کن (حتی) به کسی که به تو هدیه نکند ».

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق