دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

تکه ای از متن پایان نامه :

صورت تأیید کننده احادیث و روایات مطرح نمود بلکه عقل خود به عنوان دلیل مستقل در اثبات حرمت رشوه می باشد. ( نگارنده).

 

 

2-3- عناصر تحقّق رشوه

در رشوه چهار عنصر دخالت دارند که عبارتند از : راشی، مرتشی، رائش یا واسطه و مال رشوه. ( انصاری 1382 ، ج 2 ، ص 30 ).

« الراشی من یعطی المال الذی یعینه علی باطل »

– راشی (رشوه دهنده) : کسی می باشد که چیزی را که وی را بر باطل کمک کند (به قاضی یا واسطه) اعطا       می کند. ( که سخن از کمک بر باطل و احیاء باطل می باشد.)(نجفی اصفهانی، بی تا،ج22،ص26)

– مرتشی ( رشوه گیرنده) : کسی می باشد که آن مال را می ستاند. ( یا به عبارتی کسی می باشد که در قبال انجام عملی برای دیگری، رشوه می گیرد).

و در مصطلحات الفقه آمده می باشد: و الرائش الذی یسعی بینهما یستزید لهذا و یستنقص لهذا.

شده اند و آن در جایی می باشد که اگر تحصیل حق متوقف بر دادن رشوه به حاکم باشد یعنی تنها راه این می باشد که با دادن رشوه به حاکم، حق حاصل گردد در این صورت دادن رشوه حرمتی ندارد و این عدم حرمت فقط برای رشوه دهنده می باشد اما برای رشوه گیرنده، حکم حرمت به قوت خود باقی می باشد و در این باره هیچ اختلاف نظری بین فقها نبوده و همگی متفق القول هستند. ( لنکرانی، 1420،ص30 ).

امام خمینی در کتاب تحریرالوسیله می فرماید:

بله اگر در موردی گرفتن حکم به حق از قاضی موقوف به دادن رشوه باشد یعنی تا ندهد قاضی به حق حکم نمی کند در این صورت دادن آن برای دهنده جایز می باشد هر چند که بر گیرنده حرام می باشد.( خمینی، 1387، ج4، ص380).

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   بررسی تطبیقی ساز و کارهای کنترل نقض قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه- پایانامه کارشناسی ارشد

پیامبر(ص) می فرماید: ” هر گوشتی که از مال حرام رُسته باشد، آتش به آن سزواراتر می باشد”.

و حدیث دیگری که در آن آمده می باشد: فردی با حالی زار و پریشان خدا را می خواند امّا خداوند وی را پاسخ نمی دهد زیرا خوراک و پوشاکش از مال حرام می باشد و پیامبر (ص) هم می فرماید: چطور خدا به او پاسخ گوید؟ و خواند که وقتی رشوه می گیرد ایمان کاملاً از او جدا می گردد مؤمن حقیقی کسی می باشد که تعالیم و

 مطالعه تطبیقی رشوه در فقه امامیه و حقوق ایران و قانون مجازات اسلامی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 

دانلود پایان نامه
دسته‌ها: پایان نامه حقوق